Oazowe jasełka i kolędowanie

   W niedzielne popołudnie (21 stycznia) odbyło się świąteczne spotkanie dzieci i młodzieży z parafialnego Ruchu Światło-Życie oraz ich rodzin.

   Jak co roku kolędowanie rozpoczęły Jasełka przygotowane przez Oazę Dzieci Bożych wraz z s. Bernadetą. Po ich zakończeniu rozpoczął się wspólny śpiew. Pomocą były teksty przygotowane przez młodzież.

   Ponieważ był to też szczególny czas Dnia Babci i Dziadka, oazowe kolędowanie stało się radością dla najstarszych, którzy przyszli podziwiać na scenie swoicj wnuków.

 

Koncert Bożonarodzeniowy

   W niedzielny wieczór (14 stycznia) w wielickiej świątyni św. Klemensa można było posłuchać wyjątkowego Koncertu Bożonarodzeniowego w wykonaniu Chóru kameralnego MARANA THA oraz Zespołu Muzyki Dawnej.

 

   Podczas koncertu wysłuchaliśmy między innymi utworów J.S. Bacha oraz P.P. Benciniego. Chór wykonał także pieśni: "Dziecino mała", "Pospieszcie Pastuszki" czy dwa Kancjonały Staniąteckie: "O zarzo, zawdy jasna" oraz "Nuż my dziś, krześcijani". Nie brakło także starej francuskiej kolędy "nad Betlejem w ciemną noc" i tradycyjnej "Bóg się rodzi".

 

   Na ręce Pana Piotra Windaka składamy wszystkim wykonawcom serdeczne podziękowanie za koncert, który przedłużył nam czas Świąt Bożego Narodzenia.


Nabożeństwo ekumeniczne

   W niedzielę 14 stycznia odbyło się w naszym kościele nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział członkowie wielickiej wspólnoty Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

   Nabożeństwo odbyło się w ramach obchodzonego w Kościele katolickim Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan, który rozpoczyna się 18 stycznia. Stało się ono nie tylko okazją do spotkania, ale nade wszystko do wspólnej modlitwy tych, którzy wyznają wiarę w Jezusa Chrystusa.

   Prośmy nieustannie dobrego Ojca w Niebie, abyśmy potrafili naszym życiem dążyć do jedności chrześcijan, o którą modlił się Jezus przed swoją śmiercią: „Nie tylko za nimi proszę, ale i za tymi, którzy dzięki ich słowu będą wierzyć we mnie; aby wszyscy stanowili jedno, jak Ty, Ojcze, we mnie, a ja w Tobie, aby i oni stanowili w nas jedno, aby świat uwierzył, żeś Ty Mnie posłał ”. (J 17, 20n)

 

Trzej Królowej w Solnym Mieście

W Uroczystość Objawienia Pańskiego mieszkańcy Wieliczki przeszli w barwnym Orszaku Trzech Króli, aby wraz z nimi uczcić nowonarodzonego Zbawiciela. Zapraszamy do oglądnięcia galerii zdjęć przygotowanej przez Miłosza Klubę z krakowskiego oddziału redakacji "Gościa Niedzielnego".

 

Galeria

Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

Dzieciom klas trzecich, które przygotowują się do I Komunii Świętej zostały poświęcone medaliki z wizerunkiem Najświętszej Maryi Panny. Dla nich jest to znak, aby ich serca były tak samo czyste na przyjęcie Pana Jezusa, jak Serce Matki Bożej.

Barbórka w Kopalni Soli

1 grudnia Arcybiskup Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystościom Barbórkowym w Kopalni Soli.

 

Opis wydarzenia

Galeria

Parafialna Cecyliada

    26 listopada odbyła się I Parafialna Cecyliada na cześć św. Cecyli - patronki śpiewu i muzyki religijnej. Wzięło w niej udział 11 wykonawców, co dało ogólną liczbę ok. 140 osób. Sala św. Kingi pękała w szwach, gdy na przeglądzie stawili się także rodzice oraz babcie i dziadkowie. To oni przeżywali najbardziej występy swoich pociech.

   Ideą cecyliady nie był konkurs na najlepiej wykonany utwór religijny. Najważniejszy był dla wszystkich śpiew na cześć i chwałę Bożą.

   Dziękujemy organizatorom przeglądu - rodzinom z parafialnej wspólnoty Domowego Kościoła.

 

Górale w Wieliczce

W niedzielne przedpołudnie (26 listopada) naszą parafię nawiedziła grupa górali z Szaflar. To dawni parafianie ks. prob. Andrzeja Kamińskiego. Przyjechali do niego wraz z pocztami sztandarowymi lokalnych organizacji, aby uczcić dzień imienin ks. Andrzeja. Oczywiście wśród składających życzenia nie mogło braknąć przedstawicieli naszej parafii.

 

Odpust parafialny

W niedzielę 19 listopada obchodziliśmy Uroczystość ku czci św. Klemensa - Patrona naszej parafii. Sumę odpustową celebrował Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie ks. prof. Janusz Mastalski.

 

Niedziela łączności z Kościołem Prześladowanym

W niedzielę 12 listopada modliliśmy się za wszystkich chrześcijan prześladowanych w krajach Bliskiego Wschodu. Znakiem duchowej łączności z nimi była ikona "Nieśmiertelni", w której jest umieszczony krzyż odlany z rakiety, jaka uderzyła w chrześcijańską szkołę w Aleppo.

Święto Niepodległości

Tegoroczne obchody narodowego Święta Niepodległości w Wieliczce rozpoczęła uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. dziekana Andrzeja Kamińskiego. Liturgię uświetnił chór "Lutnia" z Wieliczki.

 

Spotkanie SOLIDARNOŚCI

Zapraszamy do przeczytania relacji ze spotkania Komisji Krajowej NSZZ Solidarności, które odbyło się we wtorek 24 października w Kopalni Soli Wieliczka. Mszy św. w Kaplicy św. Kingi przewodniczył Metropolita Krakowski Arcybiskup Marek Jędraszewski.

 

Relacja

Galeria zdjęć

Jasnogórskie pielgrzymowanie Seniorów

   Sobota 21 października była dniem tradycyjnej, corocznej pielgrzymki Koła Seniora na Jasną Górę. Nawiedzenie tego świętego miejsca dokonało się w szczególnym czasie Jubileuszu Maryjnego: 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej. Po Eucharystii odprawiliśmy Drogę Krzyżową na wałach. Następnie wyruszyliśmy do Sanktuarium św. Anny znajdującego się na tradycyjnym szlaku pielgrzymek zdążających na Jasną Górę. Przyjęły nas Mniszki Zakonu Kaznodziejskiego (Dominikanki), które w św. Annie mają swój klasztor.        

   Ostatnim odwiedzonym przez nas miejscem był Leśniów. Kult Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki rodzin związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Wracający z Rusi w roku 1382 śląski książę Władysław Opolczyk, bezskutecznie poszukujący wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa, zwrócił się w pokornej modlitwie do Matki Bożej i uzyskał niezwykłą łaskę, bo nagle wytrysnęło obfite źródło. W dowód wdzięczności pozostawił w kaplicy przy źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z Cudownym Obrazem „Czarnej Madonny”. 

 

Koncert Papieski

Zapraszamy do przeczytania i oglądnięcia relacji z pięknego koncertu, który odbył się w naszym kościele w dniu rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę św. Piotra.

 

Czytaj więcej tutaj .

Jubileusz "Dwójki"

W sobotę 14 października w naszym kościele parafialnym została odprawiona uroczysta Eucharystia z okazji jubileuszu 145-lecia istnienia Szkoły Podstawowej nr 2 w Wieliczce. Mszę św. celebrował ks. Tomasz Bajer, który jest obecnie katechetą uczniów dostojnej "Jubilatki".Wielicki Dzień Papieski

   8 października przeżywaliśmy w Polsce XVII Dzień Papieski. Ważnym akcentem tego wydarzenia w naszej parafii była zbiórka podpisów pod inicjatywą obywatelską chroniącą życie dzieci poczętych, szczególnie tych z wrodzonymi wadami genetycznymi. Pragnęliśmy w ten sposób dać świadectwo wierności nauczaniu Jana Pawła II, dla którego życie ludzkie było wartością nadrzędną.   

   Nie zabrakło także ofiar dla stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wszystkim ludziom dobrego serca za ich dar bardzo dziękujemy.   

   Po południu odbyło się spotkanie dotyczące historii życia i powołania św. Brata Alberta, którego 100. rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. Siostra Agnieszka ze Zgromadzenia Sióstr Albertynek opowiadała również o duchowym przywiązaniu Karola Wojtyły do postaci Brata Alberta.  

   W Dniu Papieskim nie mogło zabraknąć także słodkiego przysmaku. Młodzież z Wadowic przywiozła dla uczestników popołudniowego spotkania papieskie kremówki.

 

Jubileusz w Kopalni

W czwartek (5 października) ks. bp Jan Zając odprawił w kaplicy św. Kingi Mszę św. z okazji 60-lecia powstania wielickiego koła osób niedowidzących.

 

Poświęcenie różańców

Podczas niedzielnej Mszy św. dla dzieci (1 października) dzieci klas trzecich szkoły podstawowej, które przygotowują się do Pierwszej Komunii Świętej, otrzymały swoje różańce. Prośmy, aby Matka Boża była ich przewodniczką na drodze do spotkania z Panem Jezusem.

 

Z wizytą w Stolicy

We wtorek 26 września Wspólnota Młodzieży Niepełnosprawnej dzięki zaproszeniu Pani Poseł Urszuli Ruseckiej udała się do Warszawy, gdzie zwiedziła Sejm. Ponadto młodzież wraz z rodzicami i opiekunami nawiedziła Grób Nieznanego Żołnierza, warszawską Starówkę i Katedrę z grobem Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego. Całość pięknego i wyjątkowego dnia zwięńczyła Msza święta w kościele Ojców Jezuitów.

Pielgrzymka Koła Seniora

    W sobotę 16 września Koło Seniora naszej parafii udało się wraz z ks. proboszczem Andrzejem Kamińskim na pielgrzymkę do Sanktuariów Maryjnych i kościołów, które w historii Polski miały wielkie znaczenie.    

   Nawiedziliśmy zbudowany na początku XII w. romański kościół p.w. św. Jana Chrzciciela w podkrakowskim Prandocinie. Tu w 1222 roku osiedlili się Cystersi opiekując się kościołem również po przeniesieniu się, po jakimś czasie, do podkrakowskiej Mogiły. Podziwialiśmy kunszt dwunastowiecznych mistrzów budownictwa, bo jest to jeden z piękniejszych zabytków architektury romańskiej w Polsce.   

   W Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Piotrkowicach, gdzie można zobaczyć replikę „Świętego Domku” z Nazaretu, uczestniczyliśmy w liturgii Mszy św.   

   Modliliśmy się również w kościele św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pińczowie. Podziwialiśmy piękno architektury i wyposażenie kościoła, o który długi czas troszczyli się Ojcowie Paulini. Natomiast w kościele Narodzenia NMP modliliśmy się przed wizerunkiem Matki Bożej Mirowskiej, wzorowanym na ikonie Salus Populi Romani z Bazyliki Matki Bożej Śnieżnej w Rzymie.   

   W Wiślicy natomiast, prastarej stolicy Wiślan, w Bazylice Narodzenia NMP mogliśmy zobaczyć figurę Matki Bożej Uśmiechniętej zwaną „Łokietkową”. Przed tą figurą (z ok. 1300 r.) król Władysław Łokietek prosił o pomoc w zjednoczeniu Polski. Posąg Matki Bożej „Łokietkowej” ukoronowany został 17 lipca 1966 r. przez Kardynała Stefana Wyszyńskiego w ramach obchodów tysiąclecia Chrztu Polski. My też w tym miejscu modliliśmy się o łaski potrzebne dla naszej Ojczyzny.

 

Poświęcenie nowej sali gimnastycznej

W dniu 13 września ks. kard. Stanisław Dziwisz poświęcił nową salę gimnastyczną przy Szkole Podstawowej nr 3 w Wieliczce. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, uczniowie, rodzice oraz przedstawiciele lokalnego samorządu.XXV Pielgrzymka rodzin do Kalwarii Zebrzydowskiej

W dniu 10 września odbyła się tradycyjna Pielgrzymka Rodzin Archidiecezji Krakowskiej do Kalwarii Zebrzydowskiej. Podczas liturgii została poświęcona nowa sukienka dla Cudownego Wizerunku Matki Bożej. W pielgrzymce wzięła w niej udział 50-osobowa grupa z naszej parafii wraz z ks. Proboszczem.

 

      

Rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2017/2018

Mszą św. rozpoczęliśmy nowy rok szkolny i katechetyczny. W modlitwie prosiliśmy dobrego Boga o dary Ducha Świętego na czas nauki.